Teknoloji

Meşhur Atacama Çölü’nün derinliklerinde oldukça karanlık bir sır gizlidir.

Şili’nin Atacama Çölü’nün derinliklerinde, moda ve ucuz çevrimiçi giyim mağazalarının neden olduğu sentetik kum tepeleri gibi yükselen satılmamış giysi yığınları var.

Dünyadaki kıyafetlerin çoğu Çin’de, kelimenin tam anlamıyla Şili’ye kıyasla dünyanın başka bir yerinde üretiliyor. Ancak Avrupa, Kuzey Amerika ve Asya’da satılmayan kıyafetlerin çoğu buraya geliyor..

Artık ve ikinci el giysiler, ithalatlarını kuzey Şili’deki Alto Hospicio serbest bölgesindeki Iquique limanından alan tüccarlara satılıyor. Şili’nin güneyi başkent SantiagoAlıcılar .

Greenpeace Almanya tarafından 2021 yılında yapılan bir inceleme, her gün ortalama 20 tona kadar eski giysinin yasadışı bir şekilde Atacama Çölü’ne atıldığını gösteriyor. Birleşmiş Milletler Avrupa Ekonomik Komisyonu’na göre Toplamda yaklaşık 39.000 ton atılan dokuma yığını bu bölgede bulunmaktadır..

Bu büyüyen yığın nispeten yeni bir sorundur. Küresel hazır giyim üretiminin 2000 ile 2014 yılları arasında iki katına çıktığı ve ortalama bir tüketicinin artık 2000’lerin başına göre yüzde 60 daha fazla giysi satın aldığı tahmin ediliyor. Bire bir zamanda, insanlar her bir giysi bölümünü geçmişe göre yarım süre tutuyor.

Toplamda, atılan tekstillerin tahminen yüzde 87’si, büyük çoğunluğu geri dönüşüm ve yeniden kullanım için uygun olmak üzere, çöplükte son buluyor.

Pasifik Okyanusu ile And Dağları arasına sıkışmış, bazı bölgelerinin yüzyıllardır bir damla yağmur görmediği, kutuplar dışında dünyanın en kurak yeri olan Atacama Çölü, giysi yığınlarının ötesinde büyüleyici ve eşsiz bir yer olarak dikkat çekiyor. Bu etkileyici ortam, NASA tarafından Mars’ta yaşam belirtileri aramayı amaçlayan bilim adamlarını yetiştirmek için de kullanılıyor.

adilcevazhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu