Haber

Keşmir Koloni Günü Ankara’daki Pakistan Büyükelçiliği’nde anıldı

Keşmir Koloni Günü Ankara’daki Pakistan Büyükelçiliği’nde anıldı

ANKARA 4. Keşmir Sömürge Günü “Youm-e-Istehsal-e-Kashmir” nedeniyle Pakistan’ın Ankara Büyükelçiliği’nde bir etkinlik düzenlendi.

5 Ağustos günü, Hindistan’ın Ağustos 2019’da Pakistan’ın Jammu ve Keşmir bölgesindeki yasadışı işgalini sürdürmek için yaptığı eylemlerin kasvetli bir anması olarak her yıl dünya çapında anılıyor.

Uluslararası toplumun talebine rağmen Hindistan’ın Keşmirlilerin yasal kendi kaderini tayin hakkını reddettiğini belirten Milletvekili Burhan Kayatürk, “Keşmir halkına kendi kaderini tayin hakkı Birleşmiş Milletler ve Hindistan liderliği tarafından vaat edilmişti ancak Yetmiş yıl geçmesine rağmen verilen söz yerine getirilmedi. Millet, Keşmirli kardeşleriyle her zaman omuz omuza durmaya devam edecektir.”

Stratejik Fikir Enstitüsü Başkanı Emekli Tümgeneral Güray Alpar, Güney Asya’da sürdürülebilir barış ve istikrar için hayati önem taşıyan Keşmir ihtilafının analizine değinerek, uluslararası toplumun sona ermesi için üzerine düşeni yapması gerektiğini belirtti. Bölgede devam eden ağır insan hakları ihlallerine. IIOJK ve ilgili Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararlarında belirtildiği gibi Birleşmiş Milletler himayesinde adil ve tarafsız bir plebisit yapılması gerektiğini söyledi.

Pakistan Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Abbas Sarwar Qureshi, “En güçlünün haklı olduğunu söylüyorlar ama sırayı tersine çevirmenin ve hakkın güçlü olduğunu söylemenin zamanı geldi. Tecavüze uğrayan binlerce kadın, yetim kalan çocuk, kaçırılan genç ve yetmiş altı yıllık kuşatma” dedi. Abbas Sarwar Qureshi, “Özgürlük için hayatlarını veren insanların ve evlerin kuşatılması” dedi. “Esaret altındaki insanlar en güçlüsüdür çünkü kendi kaderini tayin hakkını talep etmekte haklıdırlar.”

Pakistan Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Qureshi, işgalci güç Hindistan’ın 5 Ağustos 2019’daki eylemlerinin Keşmirlilerin özgürlük ve barış çabalarını susturmaya yetmeyeceğini, ancak açıkça başarısızlığa uğradığını vurguladı. Keşmir çabasının şu anda 5 Ağustos 2019’dakinden çok daha canlı ve güçlü olduğunu ve Keşmirliler, BM, Pakistan ve Hindistan tarafından kendilerine vaat edilen meşru kendi kaderini tayin hakkını elde etme konusunda bugün daha kararlı olduğunu vurguladı.

Maslahatgüzar Kureyşi, Türkiye’nin Jammu ve Keşmir ihtilafına ilişkin ilkeli duruşunun çok yerinde olduğunu belirterek, uluslararası forumlarda Keşmir davasına verdiği sürekli destek için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür etti.

Pakistan-Türkiye ikili ilişkilerinin olumlu gidişatından duyduğu memnuniyeti dile getiren Qureshi, iki ülke arasındaki eşsiz kardeşlik bağlarının güçlenerek devam edeceğinin altını çizdi.

Etkinliğe sivil toplum, medya, düşünce kuruluşları ve Ankara’da yaşayan Keşmirliler katıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu